![smart 3](/sites/default/files/styles/horizontal_rectangle_small/public/2023-03/smart-3.jpg?itok=7cWgYYsV)
Έχει περάσει ένας ολόκληρος χρόνος σχεδόν, από τότε που η smart αποκάλυψε το ολοκαίνουριο πλήρως ηλεκτρικό #1, ενώ εκτός από ακόμα ένα νέο μοντέλο που ετοιμάζει μέχρι το 2027, υπάρχει και το #3.
Το τελευταίο αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του στην έκθεση αυτοκινήτου της Σαγκάης, τον επόμενο μήνα. Το μέγεθός του θα είναι μεγαλύτερο σε σχέση με εκείνο του #1, αλλά μικρότερο από του Volkswagen ID.5.
![smart 3 b](/sites/default/files/styles/in_article_med/public/inline-images/smart-3-b.jpg?itok=qCKFipKt)
Οι ομοιότητες στο μπροστινό μέρος με το πρώτο EV της εταιρείας είναι εμφανείς, όμως το νέο #3 διαθέτει τη σιλουέτα ενός coupe αυτοκινήτου με έντονα κεκλιμένο παρμπρίζ και καμπυλωτή σχεδίαση οροφής. Θα είναι πιο ευρύχωρο και σπορ, με μεγαλύτερο μεταξόνιο από το #1.
BUY NOW
Σύμφωνα με τις ειδήσεις θα διατίθεται με τους ίδιους κινητήρες των 152 ή των 268 ίππων, με πιθανό σενάριο να έχουμε και την αντίστοιχη έκδοση Brabus, η οποία λογικά θα αποδίδει 442 ίππους, όπως στο #1. Το μέγεθος των μπαταριών και η αυτονομία των εκδόσεων θα παραμείνουν μυστικά, έως την επίσημη παρουσίαση.
![smart 3 c](/sites/default/files/styles/in_article_med/public/inline-images/smart-3-c.jpg?itok=1IfxoGPy)
Το πάτωμα του νέου #3 είναι κοινό με του smart #1 και ονομάζεται Sustainable Experience Architecture (SEA). Έχει εξελιχθεί από την Geely και το χρησιμοποιούν επίσης η Volvo και ηLynk & Co. Η ονομασία #2 μένει προς το παρόν «ορφανή». Ίσως να τη δούμε μελλοντικά στον αντικαταστάτη του ForTwo. Το κοινό θα έχει την ευκαιρία να δει από κοντά για πρώτη φορά το #3, στις 17 Απριλίου στην Κίνα.