Η Mercedes-EQ σάρωσε στην πρεμιέρα της Formula E για το 2022 (video)

Formula E

Μετά το WRC, ήταν η σειρά της Formula E να πατήσει γκάζι με τον πρώτο της αγώνα. Η σεζόν 8 του παγκοσμίου πρωταθλήματος των ηλεκτρικών μονοθεσίων ξεκίνησε και θα συνεχιστεί στη Σαουδική Αραβία και συγκεκριμένα στη Diriyah.

Στην πρεμιέρα η Mercedes-EQ η οποία αποχωρεί από το θεσμό στο τέλος της χρονιάς, δεν είχε αντίπαλο. Έκανε το 1-3 στη νέα δομή των κατατακτήριων δοκιμών και το μετέτρεψε στο 1-2 στο πρώτο e-Prix του 2022!

Αυτός που πανηγύρισε στο τέλος ήταν ο περυσινός πρωταθλητής, Nyck de Vries. Ο οδηγός που σε περίπτωση που ο Lewis Hamilton αποφασίσει να αποσυρθεί, θεωρείται φαβορί για να καλύψει τη θέση του στην ομάδα της Mercedes στη Formula 1.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο Ολλανδός που ξεκίνησε τις διαδικασίες στην Αραβική πόλη με ατύχημα, πράγμα που του στέρησε χρόνο στην πίστα, πέρασε στην εκκίνηση τον Jake Dennis της Avalanche Andretti κι αυτό έφερε τα γερμανικά μονοθέσια στις δύο πρώτες θέσεις.

Η αλλαγή θέσεων ανάμεσα στον de Vries και τον ομόσταβλό του, Stoffel Vandoorne, ήρθε μετά από αναπάντεχο λάθος του Βέλγου, που την κρίσιμη δεν κατάφερε να ενεργοποιήσει το “Attack Mode”. Έτσι περιορίστηκε στη δεύτερη θέση.

Ο Dennis πλήρωσε την κακή εκκίνηση αλλά πήρε το βάθρο, χωρίς να απειλείται από τον επίσης Βρετανό Sam Bird, της Jaguar. H πρώτη εμφάνιση του Lucas di Grassi με τα χρώματα της Venturi τον βρήκε πέμπτο, μπροστά από τον έτερο οδηγό της ομάδας, Edoardo Mortara.

Μεγάλος χαμένος στα τελικά στάδια του αγώνα ήταν ο Andre Lotterer της Porsche, που ενώ έδινε μεγάλη μάχη για το βάθρο, κατανάλωσε όλη την ενέργεια του ηλεκτρικού μονοθεσίου του και στους τελευταίους γύρους κατρακύλησε στην κατάταξη και έμεινε εκτός βαθμών.