WRC: O Tanak «ντύθηκε» Άη Βασίλης στο Αρκτικό Ράλι

Tanak WRC Arctic Rally Finland

O Ott Tanak ήταν το μεγάλο αφεντικό στο παρθενικό Αρκτικό Ράλι Φινλανδίας, που αντικατέστησε το Ράλι Σουηδίας και αποτέλεσε το δεύτερο γύρο του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος!

Ο Εσθονός οδηγός κυριάρχησε πλήρως και ήταν στην κορυφή της γενικής κατάταξης από την πρώτη, έως και την τελευταία ειδική διαδρομή. Πράγμα που πέτυχε για πρώτη φορά στην καριέρα του στο WRC!

Ο 33χρονος οδηγός μπορεί να κέρδισε μόνο τις πρώτες δύο εκ των δεκαπέντε ειδικών διαδρομών, χτίζοντας όμως προβάδισμα από νωρίς, το διαχειρίστηκε μέχρι τέλους. Η τελική διαφορά νίκης για τον οδηγό της Hyundai ήταν στα 17.5 δευτερόλεπτα.

Neuville WRC Arctic Rally Finalnd
ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Πίσω του τερμάτισε ο τοπικός ήρωας, Kalle Rovanpera. Ο πιτσιρικάς με το πλούσιο ταλέντο, κινήθηκε ταχύτατα στο χιόνι με το Toyota Yaris WRC και επικράτησε στο νήμα του Thierry Neuville της Hyundai, στη μεγάλη μεταξύ τους μάχη για τη δεύτερη θέση στην κατάταξη.

Η δεύτερη θέση ήταν η καλύτερη στη σύντομη καριέρα του 20χρονου από τη Γιβάσκιλα και σε συνδυασμό με τους 5 βαθμούς που χαρίζει η πρωτιά στην Power Stage, του επέτρεψε να περάσει στην κορυφή της βαθμολογίας. Έγινε μάλιστα ο νεότερος οδηγός στην ιστορία που πέτυχε κάτι τέτοιο!

Ο Rovanpera έφτασε τους 39 πόντους, με τον Neuville στους 35 και τον παγκόσμιο πρωταθλητή Sebastien Ogier να πέφτει τρίτος στη βαθμολογία με 31. Ήταν ένα δύσκολο ράλι για τον παγκόσμιο πρωταθλητή, που λόγω των καλών καιρικών συνθηκών, είχε μειονέκτημα βγαίνοντας πρώτος στο δρόμο στο πρώτο σκέλος. Παράλληλα, είχε μία έξοδο μόλις 200 μέτρα πριν τον τερματισμό του δεύτερου σκέλους.

Solberg WRC Arctic Rally Finland

Η ευχάριστη έκπληξη του Αρκτικού Ράλι Φινλανδίας ήταν ο Oliver Solberg. Ο γιος του παγκόσμιου πρωταθλητή του 1997, Petter, έτρεξε για πρώτη φορά με World Rally Car. Και πραγματικά πετούσε με το i20 Coupe WRC, κατακτώντας την έκτη θέση στη γενική.