WRC: Έγραψε ιστορία ο Ogier στο Μεξικό

Sebastien Ogier

Ο σπουδαιός Sebastien Ogier πρόσθεσε ένα ακόμα ρεκόρ στο παλμαρέ του, επικρατώντας στο Guanajuato Rally México.

Η επιτυχία του Γάλλου στον δεύτερο γύρο του φετινού Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλλυ, ήταν η έβδομη στο Μεξικό – αριθμός που τον έφερε πλέον πάνω από τον Sebastien Loeb!

Ο Γάλλος δεν τρέχει σε όλους τους αγώνες φέτος. Ήταν η δεύτερη εμφάνισή του σε τρεις γύρους αλλά και πάλι, πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας! Μπήκε στο τελευταίο σκέλος με αέρα 35.8sec και με γκραν φινάλε τον καλύτερο χρόνο στην power stage, πήρε το μέγιστο των 30 πόντων.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στα 27.5sec πίσω του ήταν ο Thierry Neuville, με την Toyota να νικά τη Hyundai. O Βέλγος πήρε οριακά τη δεύτερη θέση, μετά από μεγάλη μάχη με ένα άλλο Yaris Rally1, αυτό του Elfyn Evans. Έπαιξαν στα δευτερόλεπτα και τελικά επικράτησε καθώς ο Ουαλός πλήγωσε και την ανάρτηση του.

Τέταρτος αλλά πολύ πίσω ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής Kalle Rovanperä, με πέμπτο τον έμπειρο Dani Sordo.

Ο Ott Tanak έμεινε ένατος μετά το πρόβλημα με το τούρμπο του M-Sport Ford Puma ενώ ο Esapekka Lappi ξεκίνησε πολύ δυναμικά αλλά τέθηκε επεισοδιακά εκτός μάχης, με ένα στύλο να πέφτει πάνω στο αγωνιστικό του.