Ρεβάνς για Verstappen - Κέρδισε τον Sprint αγώνα και την Pole Position στο Silverstone

Max Verstappen

Ο Μαξ Φερστάπεν ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου Sprint Race στην ιστορία της Formula 1 κάτι που σημαίνει ότι εξασφάλισε και την Pole Position για τον αγώνα της Κυριακής.

Το βράδυ της Παρασκευής πραγματοποιήθηκαν οι κατατακτήριες δοκιμές, αλλά για πρώτη φορά στην ιστορία της Formula 1 αυτές δεν καθόρισαν τη σειρά του αγώνα της Κυριακής. Ο Λιούις Χάμιλτον ήταν ο ταχύτερος στο χθεσινό Q3 κάτι που σημαίνει ότι ξεκίνησε στον Spirnt αγώνα των 17 γύρων, που καθορίζει τη σειρά εκκίνησης της Κυριακής, από την πρώτη θέση έχοντας πίσω του τους Μαξ Φερστάπεν και Βάλτερι Μπότας.

Ο Μαξ Φερστάπεν έκανε εξαιρετική εκκίνηση για άλλη μια φορά τη φετινή χρονιά και κατάφερε να περάσει τον Χάμιλτον πριν την πρώτη στροφή. Εκτός από τον Ολλανδό, μεγάλος κερδισμένος ήταν ο Φερνάντο Αλόνσο που κατάφερε γρήγορα να φέρει τα μαλακά ελαστικά σε καλή θερμοκρασία και κέρδισε πολλές θέσεις σκαρφαλώνοντας στην 5η.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
Lewis Hamilton

Στον 6ο γύρο ο Σέρχιο Πέρες έχασε τον έλεγχο του μονοθεσίου και τελικά βγήκε εκτός πίστας πέφτοντας στην 19η θέση. Στον ίδιο γύρο ο Λάντο Νόρις πέρασε τον Φερνάντο Αλόνσο και ανέβηκε στην 5η θέση. Λίγο αργότερα το ίδιο έκανε και η άλλη Mclaren με τον Ντάνιελ Ρικιάρντο παίρνει την 6η θέση.

Την ίδια ώρα ο Χάμιλτον δεν μπορούσε να απειλήσει άμεσα στον Φερστάπεν και ο Μπότας, που ξεκίνησε με τη μαλακή γόμα, άρχισε να ανησυχεί περισσότερο για τον Λεκλέρ που βρισκόταν στην τέταρτη θέση.

Valteri Bottas

Οι περισσότεροι πιλότοι της πρώτης δεκάδας άρχισαν να συμβιβάζονται με τη θέση που είχαν και έτσι οι τελευταίοι γύροι πέρασαν χωρίς ιδιαίτερη δράση. Στο τέλος της ημέρας ο Μαξ Φερστάπεν κέρδισε την Pole Position, ουσιαστικά από την εκκίνηση του αγώνα.