Formula E: Πρωτάθλημα για Mercedes-EQ και Vandoorne (video)

Stoffel Vandoorne

Στον τελευταίο αγώνα της σεζόν κρίθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Formula E, με τον Stoffel Vandoorne και τη Mercedes-EQ να πανηγυρίζουν τους τίτλους σε οδηγούς και κατασκευαστές αντίστοιχα.

Ο Βέλγος πρώην πιλότος της Formula 1 έπρεπε ουσιαστικά να αποφύγει τυχόν εγκατάλειψη. Και το έκανε, ολοκληρώνοντας μάλιστα το ePrix της Seoul στη δεύτερη θέση της κατάταξης. Αυτό ήταν αρκετό για να χριστεί πρωταθλητής, για πρώτη φορά στην καριέρα του στο θεσμό.

Ταυτόχρονα, η Mercedes-EQ κατέκτησε ξανά τον τίτλο (πέρυσι με πρωταθλητή στους οδηγούς τον Nyck de Vries), αποχαιρετώντας το παγκόσμιο πρωτάθλημα ηλεκτρικών μονοθεσίων με στιλ, μιας και ήταν η τελευταία σεζόν εμπλοκής της.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Τη νίκη στο ιστορικό ePrix που ήταν το #100 στην ιστορία τη Formula E, κατέκτησε ο Edoardo Mortara (ROKiT Venturi Racing) ενώ το Top-3 συμπλήρωσε ο Jake Dennis (Avalanche Andretti).

Όσο για τον Mitch Evans (Jaguar TCS Racing) που ήταν ο μόνος που είχε μαθηματικά ελπίδες να κλέψει τον τίτλο από τον Vandoorne, αρκέστηκε στην έβδομη θέση.

Η τελική κατάταξη:

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του τελευταίου αγώνα της σεζόν 2021/2022 στο video που ακολουθεί...