Formula E: Επική νίκη για Da Costa στο Cape Town (video)

Formula E

H παρθενική επίσκεψη της Formula E στο Νότια Αφρική σημαδεύτηκε από ένα συναρπαστικό αγώνα, με θριαμβευτή τον πρώην πρωταθλητή Antonio Felix da Costa.

O οδηγός της Porsche είναι σε διαρκή άνοδο, με το βάθρο στην Ινδία να οδηγεί στη νίκη στο Cape Town. Μία επιτυχία απρόσμενη, αφού εκκινούσε μόλις ενδέκατος. Άρχισε να κερδίζει θέσεις και στον γύρο 20 ήταν ήδη στην πρώτη τριάδα.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ένα γύρο μετά το καθεστώς Full Course Yellow μείωσε τις διαφορές και με 1.5 δευτερόλεπτο να χωρίζει τους πρώτους τέσσερις, έγινε χαμός. Η κίνηση-ματ από τον Da Costa έγινε στον γύρο 24, όταν έκλεψε την πρωτοπορία από τον Nick Cassidy στο συνδυασμό στροφών 7-8-9.

Παρότι στον επόμενο γύρο την έχασε προσωρινά από τον άλλοτε teammate του Jean-Eric Vergne, επιτέθηκε ξανά στο απαιτητικό σύμπλεγμα στροφών και κατάφερε να περάσει ξανά!

Έτοιμος για να συμπληρώσει το βάθρο πίσω από τους da Costa-Vergne ήταν ο κάτοχος της pole position, Sacha Fenestraz. Όμως ο οδηγός της Nissan κατέληξε στον τοίχο στον τελευταίο γύρο του αγώνα! Πράγμα που ανέβασε στο βάθρο τον Cassidy.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα, στο παρακάτω video.

Στη βαθμολογία, ο Pascal Wehrlein εγκατέλειψε αλλά παραμένει στην κορυφή με 80 πόντους, με τον Jake Dennis στους 62 και τον Vergne να σκαρφαλώνει στους 50.