Formula E: Βασίλισσα της νύχτας η Porsche (video)

Formula E

O Pascal Wehrlein κατέκτησε τη νίκη στο πρώτο ePrix της Diriyah, με τα χρώματα της TAG Heuer Porsche Formula E Team!

Ο πρώην οδηγός της Formula 1, σκαρφάλωσε σταδιακά, έχοντας εκκινεί ένατος. Έφτασε πίσω από τον πρωτοπόρο Sam Bird (Jaguar TCS Jaguar) και στον γύρο 30 έκανε το καθοριστικό προσπέρασμα που τον τοποθέτησε στην κορυφή. Κι έμεινε εκεί μέχρι τέλους.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Έτσι ανέβηκε ένα σκαλοπάτι μετά το πλασάρισμα στην πρεμιέρα του Μεξικού, όπου ήταν δεύτερος στα τελικά αποτελέσματα.

Εκεί είχε κερδίσει ο Jake Dennis της Avalanche Andretti Formula E, που τώρα ήταν αυτός που τερμάτισε δεύτερος αφού πίεσε τον Γερμανό αλλά ανεπιτυχώς.

Ο Bird αρκέστηκε στην τρίτη θέση, ήταν όμως ο πρώτος του τερματισμός στο Top-3 μετά από το 2021.

Τέταρτος ήταν ο Sebastien Buemi, ένας ακόμα πρώην οδηγός της Formula 1, που φέτος αγωνίζεται με την Envision Racing και πέτυχε ένα πλασάρισμα που είχε καιρό να δει.

Την πεντάδα συμπλήρωσε ο Rene Rast της NEOM McLaren Formula E Team, που πέτυχε και τον ταχύτερο γύρο του ePrix.