Άλλος νίκησε στη Jeddah κι άλλος βγήκε κερδισμένος

Charles Leclerc και Max Verstappen

Η ολοκλήρωση του δεύτερου αγώνα του παγκοσμίου πρωταθλήματος Formula 1 του 2022, είχε αλλαγή προσώπου και ομάδας στην κορυφή.

Charles Leclerc και Ferrari, έδωσαν τη θέση τους στον Max Verstappen και τη Red Bull Racing. Υπέκυψαν μετά από μάχη, σκληρή και εντυπωσιακή, ωστόσο τελικά υπέκυψαν. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής πήρε τα πάνω του – τόσο βαθμολογικά, όσο και ψυχολογικά – μετά την εγκατάλειψη στον εναρκτήριο αγώνα της χρονιάς.

Ωστόσο, ο δεύτερος στη Σαουδική Αραβία Leclerc είναι αυτός που παραμένει στην κορυφή της κατάταξης των οδηγών και μάλιστα διεύρυνε το προβάδισμά του! Ο οδηγός της Ferrari έφτασε τους 45 βαθμούς (πήρε και τον bonus βαθμό του ταχύτερου γύρου), με τον ομόσταβλό του στο Maranello, τον Carlos Sainz, να είναι στη δεύτερη θέση με 33.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο Verstappen έφτασε τους 25 και προσπέρασε τους δύο οδηγούς της Mercedes, με τον George Russell να είναι ψηλότερα από τον επτά φορές πρωταθλητή Lewis Hamilton. Όσο για τον άτυχο Sergio Perez, που εγκατέλειψε από την τρίτη θέση στο Μπαχρέιν και έχασε την πρωτοπορία λόγω safety car στη Σαουδική Αραβία, είναι έβδομος, πίσω κι από τον Esteban Ocon της Alpine.

Η βαθμολογία οδηγών:

Σε ομαδικό επίπεδο, η Red Bull μάζεψε τους περισσότερους πόντους στη Jeddah – συνολικά 37. Όμως μετά το μηδενικό που πήρε στην πρεμιέρα, παραμένει τρίτη στην κατάταξη. Στην κορυφή είναι η Scuderia Ferrari που μάλιστα απολαμβάνει διαφορά 40 πόντων από τη Mercedes και 41 από τη Red Bull!

Τέταρτη ανέβηκε η Alpine, με τις Haas, Alfa Romeo, Scuderia AlphaTauri και McLaren να ακολουθούν. Οι Aston Martin και Williams είναι οι δύο ομάδες που ακόμα δεν έχουν κερδίσει πόντο.