![Η μεγαλύτερη ευθεία της Αθήνας 2024](/sites/default/files/styles/horizontal_rectangle_small/public/2024-03/leoforos-siggrou-megalyterh-eytheia.jpg?itok=noAH8MwD)
Κι όμως υπάρχει μια απόλυτη ευθεία στην Αθήνα που έχει μήκος πολλών χιλιομέτρων και κάθε μέρα τη χρησιμοποιούν δεκάδες χιλιάδες αυτοκίνητα. Γνωρίζετε ποια είναι;
Ο λόγος για τη Λεωφόρο Ανδρέα Συγγρού η οποία είναι παράλληλα και ο μοναδικός δρόμος στην Ελλάδα που σε κάποια σημεία του έχει έως και πέντε λωρίδες κυκλοφορίας σε κάθε ρεύμα.
Η Συγγρού είναι και η μεγαλύτερη απόλυτη ευθεία της Αθήνας με το μήκος της να βρίσκεται στα 4,4 χιλιόμετρα. Η ευθεία ξεκινά από τη συμβολή με την οδό Αθανάσιου Διάκου (ρεύμα προς Καλλιρρόης), η οποία δίνεται και ως η επίσημη αφετηρία της και φτάνει έως και την αρχή του κόμβου προς Λεωφόρο Ποσειδώνος. Η απόλυτη ευθεία της Συγγρού στο ρεύμα προς Αθήνα έχει ελαφρώς μικρότερο μήκος στα 4,35 χλμ.
BUY NOW
![](/sites/default/files/styles/in_article_med/public/inline-images/leoforos-siggrou-megalyterh-eytheia2.jpg?itok=jfVyTtKr)
Η Λεωφόρος Ανδρέα Συγγρού είναι ο δρόμος που συνδέει το κέντρο της Αθήνας με το Φάληρο και την Καλλιθέα στην περιοχή Τζιτζιφιές. Η κατασκευή της ξεκίνησε το 1898, πριν από 126 χρόνια και ένα μεγάλο μέρος της χρηματοδοτήθηκε από την περιουσία του Ανδρέα Συγγρού και γι' αυτό άλλωστε φέρει το όνομά του. Ο δρόμος ολοκληρώθηκε περίπου τέσσερεις 10ετίες αργότερα.
Η λεωφόρος κατασκευάστηκε σχεδόν ακριβώς στην ίδια ευθεία όπου υπήρχε στην αρχαιότητα δρόμος με μεγάλο πλάτος και κατά τα πρώτα χρόνια μετά την ανεξαρτησία καρόδρομος, ο οποίος κάλυπτε τις ανάγκες μεταφοράς ανθρώπων και αγαθών, από και προς το λιμάνι του Φαλήρου.
Η μετατροπή της Συγγρού σε οδό ταχείας κυκλοφορίας ξεκίνησε τη 10ετία του 1980 και για τις ανάγκες του έργου κατασκευάστηκαν συνολικά επτά κόμβοι και 10 υπόγειες διαβάσεις πεζών.
![](/sites/default/files/styles/in_article_med/public/inline-images/leoforos-siggrou-megalyterh-eytheia3.jpg?itok=qYE13e5m)
Αποτελώντας μέρος της Εθνικής Οδού 91 που είναι και η μεγαλύτερη εθνική οδός της Αττικής, η Λεωφόρος Συγγρού χαρακτηρίζεται ως δρόμος ταχείας κυκλοφορίας με μέγιστο όριο ταχύτητας τα 90 χλμ./ώρα και αυτό σημαίνει ότι ως οδός είναι μια βαθμίδα κάτω από τον αυτοκινητόδρομο.
Λόγω του πλάτους αλλά και του μήκους της η Συγγρού συμβάλλει αποφασιστικά στη διευκόλυνση των οδηγών που μετακινούνται από και προς το κέντρο της πρωτεύουσας. Ωστόσο η διαμόρφωσή της, που επιτρέπει την ανάπτυξη υψηλών ταχυτήτων κίνησης, έχει αποτελέσει πολλές φορές την αιτία για πρόκληση ακόμη και θανατηφόρων τροχαίων ατυχημάτων λόγω απροσεξίας ή συνειδητής παραβίασης του μέγιστου επιτρεπόμενου ορίου ταχύτητας.