WRC: Νίκη Tanak στη Χιλή, τίτλος για Toyota (video)

Ott Tanak

O Ott Tanak πανηγύρισε στην επιστροφή του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλλυ στη Χιλή, σε μία δοκιμασία που ανέδειξε και πρωταθλητές στους κατασκευαστές.

Ο οδηγός της M-Sport πήρε κεφάλι στην κατάταξη στο σκέλος της Παρασκευής και το Σάββατο, μετέτρεψε τα 4 δευτερόλεπτα διαφοράς που είχε από τον δεύτερο Teemu Suninen, σε 58!

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στο σκέλος της Κυριακής, έπρεπε απλά να διαχειριστεί αυτή τη διαφορά και η εγκατάλειψη του Φινλανδού έκανε τα πράγματα ευκολότερα για τον Εσθονό, που πήρε τη δεύτερη φετινή νίκη του – η προηγούμενη ήταν στη Σουηδία.

Δεύτερος τερμάτισε ο Thierry Neuville αλλά αυτό δεν αρκούσε στη Hyundai που ηττήθηκε και φέτος από τη Toyota Gazoo Racing. Η εγκατάλειψη του Suninen έφερε σε θέση βάθρου τον Elfyn Evans και τέταρτο τον παγκόσμιο πρωταθλητή Kalle Rovanpera.

Αυτή η κατάταξη, επέτρεψε στην ιαπωνική ομάδα να υπερασπιστεί επιτυχώς τα δεδομένα και να ανακηρυχθεί παγκόσμια πρωταθλήτρια για δεύτερη συνεχόμενη φορά!