Περήφανος για τον μπαμπά ο Carlos Sainz Jr (video)

Carlos Sainz

Ο Carlos Sainz ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της τρίτης ειδικής διαδρομής του Dakar Rally και ο συνονόματος γιός του, έσπευσε να τον συγχαρεί.

Δεν ήταν μικρό επίτευγμα, παρότι ο 59χρονος είχε κερδίσει άλλες 39 ειδικές διαδρομές στις προηγούμενες συμμετοχές του στον πιο δύσκολο και πιο απαιτητικό αγώνα στον πλανήτη. Αυτή ήταν η πρώτη για ηλεκτρικό όχημα στην ιστορία του Dakar Rally!

Μία πρωτιά την οποία η Audi ήθελε όσο τίποτα, παρότι ο φετινός αγώνας προσεγγίστηκε ως πεδίο δοκιμών για το πρωτοποριακό RS Q e-tron το οποίο οδηγούν ακόμα οι Stephane Peterhansel και Mattias Ekstrom.

O Sainz σημείωσε τον καλύτερο χρόνο στα 255 χιλιόμετρα ειδικής διαδρομής με εκκίνηση αλλά και τερματισμό στην πόλη Al Qaisumah και ανέκτησε αρκετές θέσεις στην γενική κατάταξη της κατηγορίας των αυτοκινήτων, μετά το δύσκολο ξεκίνημα για όλα τα αγωνιστικά της γερμανικής μάρκας.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η αντίδραση του γιου του ήταν άμεση. Ο Carlos Jr που αγωνίζεται στη Formula 1 με την ομάδα της Ferrari, έγραψε στον προσωπικό λογαριασμό του στο twitter: «40 νίκες σε ειδικές και πρώτη με υβριδικό. Ξέρω πως αυτό το κάνει πιο ξεχωριστό για εκείνον, λόγω της σκληρής δουλειάς πίσω από αυτό το project και τη σημασία του».

Λίγο αργότερα, μοιράστηκε και το tweet της Audi Sport, με το video της άφιξης του RS Q e-tron του Ισπανού στο bivouac και την αποθέωση της οποίας έτυχε. Εκεί, το σχόλιο περιορίστηκε στο χαρακτηριστικό: «Vamos».

Ο μπαμπάς έχει 4 νίκες στο Dakar Rally, με την τελευταία το 2020, πάλι στη Σαουδική Αραβία. Αν και τότε οδηγούσε για τη Mini. Όσο για τον υιό, ολοκλήρωσε την καλύτερη του σεζόν στην F1, κατακτώντας την πέμπτη θέση στην τελική βαθμολογία.