Κυρίαρχος στην Τουρκία ο Μπότας - Θύμα στρατηγικής ο Hamilton

Bottas

Ο Βάλτερι Μπότας πήρε τη νίκη στην Κωνσταντινούπολη αλλά ο μεγάλος χαρούμενος της ημέρας ήταν ο Φερστάπεν που με τη δεύτερη θέση, σε συνδυασμό με την πέμπτη του Χάμιλτον, ανέβηκε και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας με έξι βαθμούς διαφορά.

Το φιλμ του Grand Prix

Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς βροχή, αλλά η πίστα ήταν βρεγμένη με αποτέλεσμα όλοι οι πιλότοι να εκκινήσουν με ενδιάμεσα ελαστικά. Ο Μπότας ξεκίνησε καλά και δεν αντιμετώπισε προβλήματα στην εκκίνηση ενώ το ίδιο έγινε και με τον Μαξ Φεστάπεν που διασφάλισε τη δεύτερη θέση στην πρώτη στροφή.

Την ίδια ώρα ο Σέρχιο Πέρες έκανε εξαιρετικό πρώτο γύρο καθώς κατάφερε να βρεθεί από την 9η θέση στην τέταρτη. Μεγάλος χαμένος ήταν ο Φερνάντο Αλόνσο που είχε επαφή με τον Πιέρ Γκασλί και έπεσε στις τελευταίες θέσεις. Παράλληλα ο Χάμιλτον της βαθμολογίας είχε ανεβεί στην 9η θέση μετά το πέρας του 3ου γύρου.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Με τους πρώτους να κάνουν τον δικό τους αγώνα, ο Λιούις Χάμιλτον περνούσε τον έναν πιλότο μετά τον άλλο και στον 13ο γύρο είχε φτάσει στην 6η θέση και ήταν ο ταχύτερος στην πίστα. Ο Βρετανός έφτασε μέχρι την 5η θέση και στον 35ο γύρο είχε μια σκληρή μάχη με τον 4ο Πέρες που σε καμία περίπτωση δεν ήθελε να κάνει εύκολη τη ζωή του επτά φορές παγκόσμιου πρωταθλητή.

Grand Prix Τουρκίας

Η πίστα δεν στέγνωσε και στον 37ο γύρο η Red Bull κάλεσε τον Φερστάπεν στα πιτς για νέο σετ ενδιάμεσων ελαστικών. Ακολούθησε ο Βάλτερι Μπότας που επίσης φόρεσε ενδιάμεσα. Τον ίδιο δρόμο πήρε και ο Σέριο Πέρες με ενδιάμεσα ελαστικά. Αντίθετα με όλους τους οδηγούς, ο Σεμπάστιαν Φέτελ δοκίμασε να φορέσει στεγνά ελαστικά, αλλά μόλις λίγα μέτρα μετά διαπίστωσε ότι η μέση γόμα δεν ήταν σωστή επιλογή.

Οι Λεκλέρ και Χάμιλτον άρχισαν να σκέφτονται να πάνε με το ίδιο σετ ελαστικών μέχρι το τέλος του Grand Prix. Ο Μονεγάσκος άρχισε να χάνει όλο και περισσότερο έδαφος και τελικά στον 48ο γύρο μπήκε για νέο σετ ενδιάμεσης. Αντίθετα ο Βρετανός δεν έδειχνε διατεθειμένος να μπει στα πιτς.

Στον 51ο γύρο ο Χάμιλτον μπήκε στα πιτς για ένα νέο σετ ενδιάμεσης γόμας με αποτέλεσμα να πέσει στην 5η θέση. Ωστόσο ο πρωταθλητής όχι απλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Λεκλέρ, αλλά άρχισε να βλέπει στους καθρέπτες του τον Πιέρ Γκασλί και τον Λάντο Νόρις. Τελικά ο Βρετανός κατάφερε να κρατήσει την πέμπτη θέση και τους πολύτιμους βαθμούς για την μάχη του τίτλου.