Η υπέρβαση που μπορεί να δώσει τον τίτλο στον Hamilton

Hamilton

Το φετινό πρωτάθλημα της Formula 1 θα κριθεί στον τελευταίο αγώνα και οι δύο οδηγοί που το διεκδικούν, ο Max Verstappen και ο Lewis Hamilton, πάνε εκεί ισόβαθμοι!

Όλα θα κριθούν στις λεπτομέρειες και μία λεπτομέρεια από τα πολλά που έγιναν στη Σαουδική Αραβία και πρέπει να τονιστεί, αφορά την επίτευξη του ταχύτερου γύρου από τον παγκόσμιο πρωταθλητή. Αυτή του έδωσε έναν έξτρα βαθμό, που αν τον έπαιρνε ο αντίπαλός του, ίσως τώρα να ήταν στο -2 και να μιλούσαμε με διαφορετικά δεδομένα.

Το παράξενο δεν είναι πως ο Hamilton έκανε τον ταχύτερο γύρο, τον έκανε άλλες πέντε φορές στη φετινή σεζόν. Το παράξενο είναι πως τον σημείωσε παρότι είχε μεγάλη ζημιά στην εμπρός αεροτομή της Mercedes.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Αυτή ήρθε σε δύο φάσεις. Η πρώτη ήταν στην επανεκκίνηση του γύρου 17, όταν ο Verstappen πήρε την εσωτερική της στροφής 1 και ο Hamilton ακούμπησε με την Alpine του Esteban Ocon.

Για αυτό το συμβάν μίλησε ο διευθυντής μηχανολογίας της Mercedes, o Andrew Shovlin. Είπε: «Δεν ήταν μεγάλο πρόβλημα η απώλεια της θέσης. Αντίθετα νιώσαμε ανακούφιση που ο Lewis πέρασε αυτό το συμβάν, όπου στριμώχτηκε ανάμεσα σε δύο μονοθέσια, χωρίς να χάσει εντελώς την εμπρός αεροτομή ή να έχει σοβαρή ζημιά στο μονοθέσιο. Ακόμα δεν είχαμε μεγάλη απώλεια απόδοσης από τη σύγκρουση».

Αυτό άλλαξε μετά τη σύγκρουση του 37ου γύρου. Εκεί ο Verstappen φρέναρε νωρίς και υπερβολικά και ο Hamilton έπεσε πάνω του. Η αεροτομή του άντεξε, ξανά, όμως αυτή τη φορά με αρκετή ζημιά.

«Έσπασε εντελώς η μία πλευρά και η απώλεια ήταν κοντά στα τέσσερα δέκατα του δευτερολέπτου στο γύρο», παραδέχθηκε ο Shovlin.

Παρά την υστέρηση αυτή, ο Hamilton πήρε τον ταχύτερο γύρο που του επέτρεψε να είναι τώρα ισόβαθμος με τον Verstappen. Τον σημείωσε στον γύρο 47 (από τους 50) και ήταν μία ακόμα υπέρβαση από τον πρωταθλητή.