Χορταστικό θέαμα στη δεύτερη μάχη του ΙΑΜΕ για το 2022

IAME Series Greece

Εντυπωσιακές μάχες επεφύλασσε ο δεύτερος γύρος του IAME Series Greece 2022, με τους 34 αθλητές που βρέθηκαν στο Kartodromo να προσφέρουν πλούσιο θέαμα.

Με σύμμαχο την καλοκαιρία, η ελίτ του ελληνικού karting έδωσε τον καλύτερό της εαυτό, προσφέροντας θέαμα σε όλες τις κατηγορίες.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στην κατηγορία X30 MINI (8-12 ετών) που ήταν η πολυπληθέστερη του αγώνα με 12 συμμετοχές, μεγάλος νικητής του Τελικού, όπως και στην πρεμιέρα, ήταν ο Αντώνης Βούρος (#27, Saganas Team, Birelart). Δεύτερος και κορυφαίος της Κλάσης X30 MINI B (8-10 ετών), ήταν ο Έκτορας Τσέντας (#64, Zorri Motorsport Birelart Greece, Birelart) ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Λευτέρης Τουμπακάς (#11, Speedforce, Exprit).

Όσο για το Top-3 της X30 MINI B που συνολικά είχε 6 συμμετοχές, συμπληρώθηκε από τους Γιώργο Ψαρουδάκη (#54, Maitos Kosmic Kart Racing, Kosmic) και Οδυσσέα Νάτση (#88, Cosmosrally Kart Academy, Red Speed).

Στην κατηγορία X30 JUNIOR (12-14 ετών), επικράτησε ξανά ο νικητής της πρεμιέρας, Κωνσταντίνος Αναστασόπουλος (#126, Praga Zahos Karting, Praga). Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Μανώλης Λιουδάκης (#129, Speedforce, Exprit) και στην τρίτη ο Στέλιος Κολοβός (#138, Kaitatzis Racing, BilerArt).

Στην X30 SENIOR (από 14 ετών) ο Γιάννης Ντάφος (#234, Praga Zahos Karting, Praga) συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα από τον πρώτο γύρο της σεζόν. Δεύτερος ήταν ο Στυλιανός Πετρίσης (#225, Speedforce, LN Kart) και τρίτος ο Χρήστος Σαγανάς (#231, Saganas Team, BirelArt).

Τέλος στην X30 MASTER (άνω των 30 ετών) των μεγάλων επιστροφών και των μαχών μέχρι τον τελευταίο γύρο, η πρωτη θέση στον τελικό ανήκε στον Χρίστο Παπαχριστόπουλο (#362, Praga Zahos Karting, Praga) με τους Γιάννη Τανή (#321, Praga Zahos Karting, Praga) και Στέλιο Χαλδαίο (#352, Χαλδαίος Στέλιος, FA) να τον πλαισιώνουν.

Οι προαναφερθέντες, εκτός τη χαρά της επιτυχίας, έκαναν και αποφασιστικό βήμα στο κυνήγι των 8 εισιτηρίων για τους Παγκόσμιους Τελικούς (IWF), καθώς το IAME Series Greece εξακολουθεί να προσφέρει τα πιο πλούσια δώρα στο ελληνικό karting.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα κάθε κατηγορίας σε ελεύθερες δοκιμές, χρονομετρημένες δοκιμές, Προκριματικό Α, Προκριματικό Β και Τελικό, πατώντας εδώ.

Η συνέχεια είναι 18 Σεπτεμβρίου, πάλι στο Kartodromo, με τον τρίτο γύρο της σεζόν.