Formula 1: Χαμός στην κερκίδα με το προσπέρασμα νίκης στο Μαϊάμι (video)

Charles Leclerc

Το πρώτο Γκραν Πρι του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Formula 1 που έγινε στο Μαϊάμι, είχε ως νικητή τον Max Verstappen που πήρε την πρωτοπορία στον γύρο 9 και δεν την έχασε ξανά.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής είχε ξεκινήσει τον αγώνα από τη δεύτερη σειρά της σχάρας εκκίνησης, πέρασε τη Ferrari του Carlos Sainz στην πρώτη στροφή και μετά, πήρε στο κυνήγι την poleman Charles Leclerc.

Η Red Bull Racing R18 είχε υψηλότερη τελική ταχύτητα από τη Ferrari F1-75 και μαζί και με το DRS που λειτουργεί μετά τους πρώτους τρεις γύρους, επέτρεψαν στον Ολλανδό να κολλήσει πίσω από τον οδηγό από το Πριγκιπάτο του Μονακό.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στον γύρο 9 ήρθε το προσπέρασμα που τελικά έκρινε και τον αγώνα. Και ο λογαριασμός της Formula 1 στο twitter, μας πρόσφερε μία διαφορετική οπτική αυτής της καθοριστικής φάσης. Με την κάμερα στην κερκίδα που βρίσκεται στο τέλος της ευθείας και στην αριστερή πλευρά της διαδρομής.

Έτσι, εκτός από το προσπέρασμα του Verstappen επί του Leclerc, μπορείτε επίσης να δείτε και να ακούσετε τις αντιδράσεις του κοινού που είχε γεμίσει τις κερκίδες...

Αν πάλι σας αρέσει περισσότερο η θέα από τα μονοθέσια, τότε η παρακάτω εκδοχή ίσως να σας αρέσει περισσότερο!

Από εκείνο το σημείο ο Verstappen άρχισε να ανοίγει τη διαφορά του και ενώ όλα εξελίσσονταν ιδανικά, η διαλυμένη McLaren του Lando Norris έφερε στην πίστα το αυτοκίνητο ασφαλείας και μηδένισε τις διαφορές.

Παρότι ο Leclerc άσκησε ασφυκτική πίεση, ο Verstappen κρατήθηκε μπροστά και πήρε την τρίτη νίκη του μέσα στο 2022. Μία νίκη που κρίθηκε, στον γύρο 9.

Η διαφορά ανάμεσα στους δύο οδηγούς στη βαθμολογία, μειώθηκε στους 19 πόντους. Μπορεί λοιπόν, μετά τον επόμενο αγώνα που θα γίνει στη Βαρκελώνη στις 22 Μαΐου, να έχουμε ακόμα κι αλλαγή στην κορυφή.