H Alpine F1 κέρδισε την έφεση, πήρε πίσω τους βαθμούς ο Alonso!

Fernando Alonso

Χαμόγελα στο στρατόπεδο της Alpine F1 και κερδισμένος ο Fernando Alonso, αφού οι αγωνοδίκες της FIA έδωσαν πίσω τους βαθμούς του Austin στον Ισπανό!

Ο δις παγκόσμιος πρωταθλητής της Formula 1, είχε «επιστρέψει» μετά το φοβερό ατύχημα του γύρου #22, όπου η A522 σηκώθηκε στις δύο ρόδες, βλέποντας την καρό σημαία έβδομος – σε μία τρομερή αντεπίθεση!

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Μετά το φινάλε του αγώνα στο Texas, η Haas κατέθεσε ένσταση ζητώντας την τιμωρία τόσο του Sergio Perez της Red Bull Racing, όσο και του Alonso. Στην περίπτωση του Ισπανού, για τον καθρέφτη που ήταν ασταθής στο μονοθέσιό του (συνέπεια της σύγκρουσης) ώσπου τελικά αποκολλήθηκε.

O οδηγός από το Οβιέδο πήρε ποινή 30 δευτερόλεπτων και έχασε τους βαθμούς της έβδομης θέσης. Η Alpine αποφάσισε να εφεσιβάλλει την απόφαση και τελικά, δικαιώθηκε!

H ανακοίνωση της Alpine:
«Η BWT Alpine F1 Team ευχαριστεί τους αγωνοδίκες της FIA για τη σύγκληση και την κατάληξη σε θετικό συμπέρασμα σχετικά με το μονοθέσιο #14 στο Grand Prix που έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.
Η ομάδα χαιρετίζει την απόφαση που ελήφθη από τους προαναφερθέντες αγωνοδίκες, σύμφωνα με την οποία το μονοθέσιο #14 ανακτά την έβδομη θέση και τους έξι βαθμούς από τον αγώνα.
Ανυπομονούμε να συνεχίσουμε τη συνεργασία μας με τη FIA ώστε να διασφαλίσουμε πως το αγωνιστικό θέαμα παραμένει στην υψηλότερη ποιότητα.
Η ομάδα ανυπομονεί τώρα να αγωνιστεί αυτό το Σαββατοκύριακο στο Grand Prix της Πόλης του Μεξικού
».

Πλέον η βαθμολογία κατασκευαστών, όπου η Alpine πήρε μικρή ανάσα έναντι της McLaren, έχει ως εξής:

Στη βαθμολογία των οδηγών δεν άλλαξαν πολλά:

Το Autodromo Hermanos Rodriguez στο Μεξικό, φιλοξενεί τον εικοστό αγώνα του παγκοσμίου πρωταθλήματος Formula 1 του 2022. Ο αγώνας της Κυριακής αρχίζει στις 10 το βράδυ (ώρα Ελλάδας).