O Verstappen συνεχίζει την κριτική προς την ομάδα του

Max Verstappen

Αρνητική εντύπωση προκάλεσε η στάση του Max Verstappen στις κατατακτήριες δοκιμές του Γκραν Πρι Σιγκαπούρης, όταν άσκησε έντονη κριτική προς την ομάδα του – Red Bull Racing.

Ένας λάθος υπολογισμός της ομάδας στρατηγικής, τον ανάγκασε να εγκαταλείψει τον τελευταίο γύρο, που όλα έδειχναν πως θα του έδινε την pole position. Αντίθετα εκκίνησε όγδοος, έκανε κακή εκκίνηση, έμπλεξε σε μάχες και τελικά τερμάτισε έβδομος.

Έτσι έχασε την ευκαιρία να πανηγυρίσει από πολύ νωρίς τον τίτλο και το μόνο που έμεινε ήταν τα νεύρα του και τα «Γαλλικά» προς την ομάδα του.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Πλέον η προσοχή έχει στραφεί στην Ιαπωνία όπου έχει μία ακόμα ευκαιρία να χριστεί παγκόσμιος πρωταθλητής του 2022. Όμως αυτή τη φορά χρειάζεται έναν αγώνα δίχως λάθη. Και μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου της Πέμπτης, τόνισε ξανά τις αστοχίες της Σιγκαπούρης.

Ο Verstappen είπε: «Δεν είναι πυρηνική φυσική. Εννοώ, πρέπει απλά να παρακολουθείς τα επίπεδα καυσίμου. Δεν έχουμε λοιπόν πολλά να αλλάξουμε. Όταν βάζεις στο αυτοκίνητο καύσιμα για πέντε γύρους, τότε κάνεις πέντε γύρους – δεν μπορείς να κάνεις έξι. Μπορούμε να το συζητάμε για ώρες αλλά αυτό δεν θα αλλάξει τίποτα. Όμως δεν ήταν μόνο αυτό. Είχαμε και κακή Παρασκευή, με λίγους γύρους, ώρα ήταν αρκετά που πήγαν λάθος. Κι όταν κάναμε αλλαγές στο αυτοκίνητο, δεν μπορούσαμε να τις δοκιμάσουμε γιατί είχε βρέξει. Ήταν ένα τριήμερο με προβλήματα, ένα παράδειγμα του πως δεν θες να κυλήσει ένα τριήμερο. Μαθαίνεις όμως από αυτά».

Μετά από 17 αγώνες, ο Ολλανδός έχει μαζέψει 341 πόντους και είναι 104 μπροστά από τον Charles Leclerc της Ferrari. Αν στη Suzuka κερδίσει τον αγώνα και σημειώσει και τον ταχύτερο γύρο, θα είναι πρωταθλητής άσχετα με το τι θα κάνει ο Μονεγάσκος ή ο δεύτερος οδηγός της Red Bull Racing, Sergio Perez, που είναι επίσης ακόμα στο παιχνίδι. Ο αγώνας της Κυριακής αρχίζει στις 8 το πρωί.