F1: Ο Verstappen επικράτησε στον Αγώνα Σπριντ της Imola

Max Verstappen

Ο Max Verstappen ήταν ο νικητής του πρώτου φετινού Αγώνα Sprint, που έγινε στην πίστα της Imola όπου φιλοξενείται ο τέταρτος γύρος του φετινού Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Formula 1!

Ήταν μία συναρπαστική κόντρα ανάμεσα στον παγκόσμιο πρωταθλητή και τον Charles Leclerc, με τον Ολλανδό να κάνει το αποφασιστικό προσπέρασμα δύο γύρους πριν το τέλος!

Ο Max Verstappen είχε την pole position για τη Red Bull Racing, με τον Charles Leclerc της Ferrari να εκκινεί δίπλα του. Στη δεύτερη ήταν η McLaren του LandoNorris και η έκπληξη που άκουγε στο όνομα Kevin Magnussen για τη Haas. Ο Sergio Perez εκκινούσε έβδομος με τη Red Bull ενώ ο Lewis Hamilton δέκατος-τρίτος.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Όταν έσβησαν τα κόκκινα φώτα ο Verstappen δεν εκκίνησε καλά, με τον Leclerc να παίρνει την πρωτοπορία. Πίσω τους είχαμε στριμώγματα και η επαφή της Alfa Romeo του Guanyu Zhou με την AlphaTauri του Pierre Gasly, έστειλε τον Κινέζο στον τοίχο και έφερε καθεστώς αυτοκινήτου ασφαλείας.

Το αυτοκίνητο ασφαλείας αποχώρησε το τέλος του τέταρτου γύρου αλλά στην κορυφή δεν είχαμε αλλαγές. Leclerc-Verstappen άρχισαν να ξεφεύγουν ενώ πιο πίσω, στον γύρο 8 ο Perez πέρασε τον Magnussen και ανέβηκε πέμπτος, την ώρα που ο Lewis Hamilton ήταν μόλις 15ος.

Στον γύρο 11 από τους 21, ο Leclerc κρατούσε άνετα τα ηνία αλλά πιο πίσω, ο Perez πέρασε τον Norris και ανέβηκε τρίτος, την ώρα που ο Magnussen δεν μπορούσε να κρατήσει πια τους διώκτες του. Πρώτα τον πέρασε ο Ricciardo και μετά ο Sainz, που στον γύρο 14 βρέθηκε μπροστά από τον Αυστραλό.

Οι γύροι περνούσαν, στις πιο πίσω θέσεις είχαμε μάχες και αλλαγές θέσεων και 4 γύρους πριν το τέλος, ο Verstappen βρέθηκε σε απόσταση βολής. Κόλλησε πίσω από τη Ferrari του Leclerc και τελικά προσπέρασε στον γύρο 20!

Μία προσπέραση σημαντική για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Έτσι ο 24χρονος πήρε τους 8 βαθμούς της νίκης, ενώ ο Μονεγάσκος 7 και ο τρίτος Perez 6.

Ακολούθησε ο Sainz που στο τέλος βρέθηκε μπροστά από τις δύο McLaren ενώ βαθμολογήθηκαν ακόμα ο Valtteri Bottas για την Alfa Romeo και ο Magnussen. Στο απόλυτο μηδέν έμειναν οι δύο Mercedes.

Ο κυρίως αγώνας διεξάγεται την Κυριακή του Πάσχα και αρχίζει στις 16.00 (ώρα Ελλάδας).