Formula 1: Το εκπληκτικό photo-finish στο Ιντελάγκος (video)

GP Brazil 2023

Η θέση στο χαμηλότερο σκαλί του βάθρου στο Γκραν Πρι του Σάο Πάολο, κρίθηκε κυριολεκτικό στο νήμα, με τους Fernando Alonso και Sergio Perez να τη διεκδικούν.

Ο δύο τελευταίοι γύροι ήταν συγκλονιστικοί, με τον οδηγό της Red Bull Racing να περνάει τον πολύπειρο συναθλητή του της Aston Martin. Όμως ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Επέστρεψε και στον τελευταίο γύρο, πήρε ξανά τη δεύτερη θέση καθοδόν για τη στροφή δύο. Οι AMR23 και RB19 κινούνταν σε απόσταση αναπνοής και φτάνοντας ξανά στη μεγάλη ευθεία για τον τερματισμό, ο Perez είχε άλλη μία ευκαιρία.

Εκμεταλλεύτηκε τη χρήση του DRS, βρέθηκε δίπλα στον Ισπανό όμως σε αυτό το συγκλονιστικό photo-finish, βγήκε χαμένος.

Ο Alonso ήταν μπροστά για μόλις 53 χιλιοστά του δευτερολέπτου! Έτσι πανηγύρισε τον όγδοο βάθρο του σε είκοσι αγώνες στο φετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα της Formula 1!