Formula 1 - GP Κατάρ: Παγκόσμιος πρωταθλητής για 3η φορά ο Max Verstappen

Verstappen champions Qatar

Στον 17ο γύρο του πρωταθλήματος, πριν καν ξεκινήσει ο αγώνας της Κυριακής, ο Max Verstappen πανηγύρισε τον 3ο τίτλο της καριέρας του. Νικητής στο sprint race του Κατάρ ήταν ο Piastri, με δεύτερο τον Verstappen και τρίτο τον Russel.

Ο αγώνας των 19 γύρων άρχισε με τους 8 πιλότους να επιλέγουν τη μαλακή γόμα και τους άλλους 12 τη μέση. Οι τρεις πρώτοι, Piastri, Norris, Verstappen έβαλαν τη μέση γόμα ενώ οι επόμενοι τρεις, Russell, Sainz, Leclerc τη μαλακή γόμα. Η εκκίνηση ήταν ιδανική για όσους είχαν τη μαλακή γόμα με τους Russel, Sainz, Leclerc να κερδίζουν δύο θέσεις από τους Norris, Verstappen οι οποίοι δεν κατάφεραν να κρατηθούν. Ο Piastri ήταν ο μόνος από τους πρωτοπόρους με τη μέση που άντεξε και έμεινε στην πρώτη θέση. Τα συμβάντα δεν έλειψαν με τον Lawson να εγκαταλείπει και το αυτοκίνητο ασφαλείας να βγαίνει για ένα γύρο στην πίστα.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στον επόμενο γύρο το Safety car αποχώρησε και ο Russell επιτέθηκε άμεσα θέλοντας να εκμεταλλευτεί τη μαλακή γόμα. Ο Βρετανός πέρασε τον Piastri και πήρε τα ηνία του sprint race. Πριν προλάβουν οι πιλότοι της Ferrari να πλησιάσουν, ο Sargeant έχασε τον έλεγχο της Williams και το αυτοκίνητο ασφαλείας επέστρεψε στην πίστα.

Ο Verstappen κρατούσε την 5η θέση και αυτή του αρκούσε για να εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο. Έτσι κι αλλιώς με τον Perez στην 11η θέση, ο Ολλανδός δεν χρειαζόταν καν βαθμό για να στεφθεί για 3η σερί φορά παγκόσμιος πρωταθλητής. Στον 7ο γύρο το αυτοκίνητο ασφαλείας αποχώρησε και ο Russell κράτησε εύκολα την πρώτη θέση. Ο Sainz έκανε επίθεση στον Piastri αλλά δεν μπόρεσε να τον περάσει.

Ο Verstappen με τη χρήση του DRS πέρασε τον Leclerc και άμεσα κόλλησε πίσω από τον Sainz. Ο Ολλανδός δεν είχε κανένα πρόβλημα να ανέβει στην 3η θέση και φάνηκε ότι η μαλακή γόμα δεν άντεχε να βγάλει τους 19 γύρους σε υψηλό ρυθμό. Ο Russell είδε τον Piastri να τον φτάνει και να τον περνάει, την ώρα που το ίδιο συνέβη και με τον Norris που πέρασε από την εξωτερική τον Leclerc.

Στον 11ο γύρο τελείωσε και μαθηματικά το πρωτάθλημα των οδηγών. Ο Perez στην προσπάθειά του να περάσει τους Ocon, Hulkenberg εγκατέλειψε και έτσι ο Max Verstappen έγινε για τρίτη φορά στην καριέρα του Παγκόσμιος πρωταθλητής, Για τρίτη φορά το αυτοκίνητο ασφαλείας βγήκε στην πίστα λόγω της εξόδου των Perez, Ocon, Hulkenberg.

5 γύρους πριν το τέλος έφυγε και πάλι το αυτοκίνητο ασφαλείας. Ο Leclerc πέρασε τον Norris και ανέβηκε στην 5η θέση. Ο Verstappen δεν δυσκολεύτηκε να βρεθεί μπροστά από τον Russell αλλά η απόστασή του ήταν 2,5 δευτερόλεπτα από τον πρωτοπόρο Piastri. Ο Norris με τη μέση γόμα πέρασε και τις δύο Ferrari και ο Hamilton κόλλησε πίσω από τον Leclerc.

Ο Piastri νίκησε για πρώτη φορά σε sprint race, ο Max Verstappen πανηγύρισε με τη δεύτερη θέση τον τρίτο τίτλο και ο Norris συμπλήρωσε το βάθρο αφού πέρασε τον Russel. Ο Hamilton πήρε την 5η θέση και ακολούθησαν Sainz, Leclerc και Albon.